Vøringsfossen – najsławniejszy wodospad Norwegii.

Vøringsfossen – najsławniejszy wodospad Norwegii.

Kod: EU_NO_Voringsfossen
Kraj: Norwegia
Lokalizacja początku: Wodospad Låtefossen (Norwegia)
Lokalizacja końca: Wodospad Vøringsfossen (Norwegia)
Trudność: 2/5
Płatna: Nie
Długość: 102 km
Czas przejazdu: 2 h
Maksymalna wysokość: 728 m n.p.m.
Pokonana wysokość: 1283 m
Promy: Nie

Cel – wodospad Vøringsfossen!

Po wizycie pod wodospadem Låtefossen pora wyruszyć do najbardziej znanego wodospadu Norwegii – Vøringsfossen, To kolejny obowiązkowy punkt w czasie zwiedzania Norwegii. Prowadzi do niego droga, która ma szansę zachwycić każdego motocyklowego turystę. Nie jest zbyt trudna, może nie licząc odcinków w krętych tunelach, które mogą trochę stresować nowicjuszy.

Fiordy i skały, o to właśnie chodziło!

Większość drogi będziesz jechać  niemal cały czas nad brzegiem, najpierw jeziora Sandvinvatnet a następnie fiordu Hardanger. Po lewej stronie, niemal na wyciągnięcie ręki, błyszczeć będą fale a po prawej będzie piętrzyć się skała. W oddali, na okolicznych szczytach, zobaczysz białe czapy śniegu.

Rondo w tunelu

Droga numer 13 doprowadzi Cię do podnóża stoku, w którym wydrążony jest tunel. Ale nie jest to zwykły tunel, jakich pełno w Norwegii. W tym czeka na Ciebie podziemne rondo. Duże i oświetlone niezwykłym, niebieskim światłem. Chcąc dojechać do wodospadu skręć na nim w lewo, w drugi zjazd. W ten sposób znajdziesz się w odnodze tunelu prowadzącej na drogę numer 7.

Malownicze Eidfjord

Po wyjechaniu z tunelu, przez chwilę zobaczysz smukłe pylony mostu przerzuconego nad fiordem. Ty tymczasem jedziesz dalej na zachód drogą, która powoli wspina się na zbocze. Po chwili przed tobą otworzy się niesamowita panorama na fiord i otaczające go skały. Widok zapierający dech w piersiach! Po osiągnięciu najwyższego punktu droga znowu obniży się niemal do poziomu wody. Po kilku kilometrach dotrzesz do Eidfjord. To turystyczna miejscowość,  w której do brzegu przybijają wielkie statki pasażerskie, przywożące całe rzesze turystów. Jeśli masz szczęście to jeden z takich kolosów będzie stał zacumowany albo majestatycznie płynął fiordem.

W dolinie

W centrum miejscowości, droga skręca ostro w prawo i prowadzi w skalną dolinę, której dnem wartko płynie górska rzeka Eio. Jadąc dalej dotrzesz do Eidfjordvatnet – zbiornika wodnego, który zasilany jest dwoma dopływami: Olbogo i Bjoreio. Po przejechaniu tunelu zaczniesz się piąć w górę krętą drogą, wijącą się wzdłuż drugiego z wymienionych dopływów. To nim odpływa woda spod wodospadu Vøringsfossen.

Kręte tunele

Po kilku kilometrach jazdy wśród skał, dotrzesz do trzech niecodziennych tuneli. Pierwszy z nich, o trudnej do zapamiętania nazwie Kvarnhushaugtunnelen, zakręca w lewo wykonując pętle niemal o 180 stopni. Zaraz za nim pokonasz ciasno skręcającą estakadę z widokiem na monstrualnej wielkości skalną ścianę. Po chwili znowu wjedziesz do tunelu, tym razem o nazwie Mabøtunnelen, który wewnątrz skały wygina się jak wąż raz w lewo, raz w prawo. Na chwilę wyjedziesz z ciemności na estakadę z niesamowitymi widokami (uważaj, wielu kierowców zatrzymuje tam swoje auta aby zrobić zdjęcia). Ponownie wjedziesz pod ziemię, do tunelu Storegjeltunnelen, który wykręca pełną spiralę szybko nabierając wysokości. Dziwnie się jedzie w złożeniu wewnątrz tunelu…  Po nim nastąpi krótki odcinek ostro skręcającej drogi i po raz ostatni wjedziesz w czeluść, tym razem Dalbergtunnelen.

Vøringsfossen – naprzeciw kolosa

Kawałek za tym krótkim tunelem zjedź na parking po lewej stronie, to doskonałe miejsce aby podziwiać wodospad Vøringsfossen od przodu, stojąc twarzą do końca doliny. Wystarczy że piechotą cofniesz się kilkadziesiąt metrów w stronę tunelu… Na chroniącej przed upadkiem w przepaść barierce jest nawet zaznaczone miejsce, z którego wychodzą najlepsze zdjęcia!

Vøringsfossen – widok od góry

Z parkingu wróć na drogę i kontynuuj jazdę drogą numer 7 do niewielkiego skrzyżowania na którym skręć w lewo a następnie ponownie w lewo. Wkrótce dojedziesz do drugiego parkingu, tym razem położonego powyżej wodospadu. To cel twojej trasy! Tutaj masz okazję podziwiać wodospad z góry. Jeśli jest słoneczna pogoda to masz szansę zobaczyć barwną tęczę nad doliną. To efekt rozpylenia wody nad wodospadem. Zachęcam do spaceru po przygotowanych kładkach i obejrzenia tego cudu natury z różnych perspektyw.

Warte zobaczenia

Wodospad Vøringsfossen

Główna atrakcja tej trasy ma 182 metry wysokości i jest bardzo ważnym symbolem dla Norwegów. Wodospad został opisany i zmierzony przez profesora Christophera Hansteena i szybko stał się celem wycieczek. Początkowo wiązały się one z koniecznością niełatwej górskiej wędrówki z pobliskiego Eidfjord. Od 1916 roku w okolice wodospadu można było dostać się już drogą. W tej chwili prowadzi do niego nowa, wygodna i bezpieczna trasa, którą oddano do użytku w 1986 roku.

Wodospad Vøringsfossen robi wrażenie swoją potęgą. Średni przepływ wody wynosi 12,4 m³/s czyli dla uzmysłowienia sobie – w każdej sekundzie o skały w dolinie rozbija się 12 ton wody. Chwilowy przepływ może być jednak bardzo różny w zależności od pory roku i stanu wód na płaskowyżu Hardangervidda.

Wodospad można oglądać z kilku miejsc. Najłatwiej dostępne są oba punkty widokowe przy parkingach. Pierwszy znajduje się niedaleko tunelu drogi nr. 7 -Lokalizacja GPS: 60.426995, 7.243980 (60°25’37.2″N 7°14’38.3″E). Widać z niego koniec doliny i główny ciek wodospadu po prawej, nieco przysłonięty skałami. W samym punkcie widokowym znajduje się solidna barierka ale bezpośrednio obok parkingu zieje przepaść. Z racji na duży ruch turystyczny i kilka wypadków śmiertelnych, miejsce to może wkrótce doczekać się dodatkowych zabezpieczeń.

Drugi punkt widokowy znajduje się powyżej wodospadu, obok hotelu Fossli. Lokalizacja GPS: 60.427393, 7.253825 (60°25’38.6″N 7°15’13.8″E). Możesz podziwiać z niego zarówno główny strumień wodospadu jak też i dodatkowy ciek, spływający po skale na przeciwko. Rozciąga się z niego przepiękna panorama na dolinę i część płaskowyżu. Atrakcyjnym ułatwieniem są kładki, które pozwalają bezpiecznie podejść do samej krawędzi przepaści a w niektórych miejsca nawet kawałek za nią.

Jeśli dysponujesz kilkoma godzinami i dobrymi butami możesz pokusić się o zejście na dno doliny, do samych stóp wodospadu. Czerwony szlak zaczyna się przy parkingu pomiędzy tunelami Mabøtunnelen i Storegjetunnelen. W jedną stronę to niecałe dwa kilometry ale zejście jest strome, kamieniste i śliskie. Widoki z dołu wodospadu są jednak warte wysiłku.

Górska wioska Kjeåsen

Podobno jest to jedno z najbardziej niedostępnych gospodarstw górskich na świecie. Sama farma to tak naprawdę kilka budynków z których rozciąga się piękny widok na fiord. Ciekawostką jest to że można do tego miejsca dojechać tylko tunelem o długości 1,5 km w którym obowiązuje ruch wahadłowy (wjazd w górę o pełnych godzinach). Lokalizacja wioski: 60.505472, 7.138068. Lokalizacja dolnego wjazdu do tunelu: 60.505329, 7.165837

Vøringsfossen – trasa do ściągnięcia

Sąsiednie trasy

Przydatne linki

Galeria