Allemansrätten – wszystko o noclegach dziko w Skandynawii.

Allemansrätten – wszystko o noclegach dziko w Skandynawii.

Allemansrätten czyli Prawo Wszystkich Ludzi to wyraz skandynawskiego podejścia do życia i otaczającej nas natury. Zgodnie z nim człowiek jest integralną częścią przyrody a stworzona przez niego cywilizacja ma z nią koegzystować a nie konkurować. Allemansrätten gwarantuje każdemu człowiekowi możliwość niezakłóconego kontaktu z przyrodą na terenie Szwecji, Norwegii i Finlandii. Dzięki niemu, każdy może pływać w rzekach i jeziorach, chodzić po górach, odpoczywać w lasach i na łąkach, zbierać grzyby, jagody i inne rośliny. Nikt mu nie zagrodzi dostępu do stoku lub brzegu jeziora wg. zasady “bo moje”…

Allemansrätten
Nocleg na polanie

Dla nas, motocyklistów i podróżników, najbardziej istotną korzyścią wynikającą z allemansrätten jest możliwość rozstawienia namiotu niemal w każdym miejscu, które wpadnie nam w oko. Co więcej, nie musimy uzyskać na to niczyjej zgody lub obawiać się że właściciel terenu przyjdzie i każe się wynosić. Żeby jednak pozostawać w zgodzie z przyjętymi w Skandynawii zasadami warto o kilku sprawach pamiętać.

Po pierwsze możliwość noclegu “na dziko” dotyczy tylko jednej nocy w danym miejscu. Potem trzeba ruszyć dalej albo uzyskać zgodę właściciela terenu.

Po drugie nie do każdego miejsca możesz legalnie wjechać motocyklem. To dość radykalnie ogranicza dostępność wielu miejsc ale nadal pozostaje ich wystarczająco dużo aby móc zanocować tam gdzie zastanie Cię wieczór. Wiele ładnych i przytulnych miejsc leży blisko tras komunikacyjnych albo wręcz prowadzą do nich drogi nie objęte zakazami ruchu.

Po trzecie Allemansrätten nakłada na Ciebie również obowiązki. Miejsce w którym nocujesz musisz pozostawić tak jak wyglądało w momencie twojego przybycia. Niedopuszczalne jest zostawianie śmieci (także biologicznych), niszczenie roślinności czy rycie gleby kołami. W czasie pobytu twoje zachowanie nie może też zakłócać spokoju innych ludzi oraz zwierząt.

Allemansrätten – gdzie mimo wszystko nocować nie wolno?

  • Bliżej niż 150 m od zabudowań.
  • W rezerwatach przyrody poza miejscami do tego przeznaczonymi.
  • Na terenach poligonów i obiektów wojskowych.
  • W miejscach z wyraźnym zakazem rozstawiania namiotów (tabliczki z piktogramami lub napisami)

Sam wielokrotnie korzystałem z Allemansrätten i przyznaję, że za każdym taki nocleg był bardzo przyjemnym doświadczeniem. Polecam!

Chcesz wiedzieć więcej? Tutaj jest oficjalna strona o Allemansrätten (w języku angielskim)

Być może zainteresuje Cię też artykuł o namiotach dla motocyklisty oraz porady praktyczne dla zwiedzających Szwecję i Norwegię.