Trollstigen czyli Drabina Trolli

Trollstigen czyli Drabina Trolli

Kod: EU_NO_Trollstigen
Kraj: Norwegia
Lokalizacja początku: Geiranger – punkt widokowy (Norwegia)
Lokalizacja końca: Åfarnes (Norwegia)
Główna atrakcja: Trollstigen
Trudność: 3/5
Płatna: Nie
Długość: 118 km
Czas przejazdu: około 3 h
Maksymalna wysokość: 869 m n.p.m.
Pokonana wysokość: 1905 m.
Promy: Tak (płatny)

Trollstigen – marzenie każdego motocyklisty

Każdy kraj, do którego podróżują motocykliści, ma swoją sławną, górską trasę. We Włoszech będzie to droga na przełęcz Stelvio, w Austrii Grossglockner Hochalpenstrasse a w Rumunii trasa Transfagoraska czy Transalpina. Norwegia ma wiele górskich dróg, ale jedna z nich ma sławę jak żadna inna: Trollstigen czyli Drabina Trolli.

Droga nie jest może tak technicznie wymagająca jak wspomniane Stelvio, ma bowiem “tylko” 11 serpentyn a jej średnie nachylenie wynosi 9%. Trollstigen ma jednak inną przewagę nad wieloma znanymi górskimi drogami. Jest nią niezwykle malownicze położenie, wszechobecna potęga natury i widoki jakich nie zobaczy się na innych trasach. Niesamowita panorama jaka rozpościera się z jej szczytu przyciąga nie tylko miłośników jednośladów ale także rzesze turystów w samochodach, kamperach i autokarach.

Trollstigen nie jest nowa. Otwarto ją w 1936 roku po 8 latach budowy. W 2005 przeszłą gruntowną modernizację poprawiającą bezpieczeństwo użytkowników.

Najwyższy punkt Drabiny Trolli znajduje się na wysokości 852 m n.p.m. Mniej więcej w połowie wysokości droga przekracza kamienny most nad wodospadem Stigfossen. Na samej górze znajduje się punkt widokowy, duży parking oraz pawilon handlowy z pamiątkami i sprzętem turystycznym.

Przebieg trasy do Trollstigen

Opisana trasa z powodzeniem może być głównym celem wakacyjnej podróży do Skandynawii. Rozpoczynając ją, warto jednak pamiętać, że nie tylko Trollstigen będzie na niej warte uwagi!

Wyruszasz z turystycznej miejscowości Geiranger, do której możesz dojechać trasą. Z początku droga biegnie niemal nad samą wodą ale od rozpoczęcia jazdy widzisz nad sobą 11 serpentyn tzw. Drogi Orłów (Ørnevegen), po których za chwilę pojedziesz. Przy najwyższej z nich znajduje się punkt widokowy Ørnesvingen. Warto się przy nim zatrzymać.

Powyżej serpentyn droga biegnie już prosto wąską doliną, która wkrótce rozszerza się, robiąc miejsce wodom jeziora Eidsvatnet. Nieco dalej dolina zaczyna opadać w dół a Ty będziesz trawersować zakosami po górskim zboczu. Zanim osiągniesz poziom morza, czeka Cię kilka niezbyt ostrych serpentyn. W miejscowości Eidsdal znajduje się nabrzeże do którego przybija twój prom.

Przeprawa promem jest krótka, trwa około 12 minut. W przypadku tego promu bilet za motocykl i kierowcę nie obejmuje pasażera, za którego należy zapłacić osobno wg. cennika zamieszczonego na stronie.

Po zjechaniu z pokładu promu, twoje trasa biegnie nad wodami fiordu. Pozostawisz go za sobą w miejscowości Valldal, gdzie nie zmieniając numeru drogi, skierujesz się szeroką doliną północ. Po 15 km dojedziesz do niewielkiego parkingu położonego obok mostu nad rzeką Valdøla. Koniecznie zatrzymaj się w tym miejscu i zobacz niezwykły wodospad Gudbrandsjuvet.

Po kolejnych 20 km jazdy czeka na Ciebie główny punkt programu czyli Trollsigen – Drabina Trolli. Zanim do niej dojedziesz, po prawej stronie zobaczysz spory parking, na którym warto się zatrzymać. Z parkingu czeka Cię krótki spacer nad krawędź przepaści, gdzie ulokowany jest punkt widokowy.

Zjazd Trollstigen w dolinę zapewne pozostanie na długo w twojej pamięci. Kręte serpentyny i cudowne widoki warte są długiej podróży przez Bałtyk i drogi Skandynawii. Ja miałem dużą pokusę aby tę drogę pokonać tam i z powrotem kilka razy!

Po zjechaniu na poziom morza, dalsza droga biegnie już spokojnie nad brzegami fiordu aż do kolejnego portu promowego w miejscowości Åfarnes. Tam kończy się ten odcinek trasy po Norwegii

Warte zobaczenia

Ørnesvingen

GPS: 62°07’34.7″N 7°10’01.5″E
Punkt widokowy na drodze numer 63 nieco za miejscowością Geiringer. Zlokalizowany jest przy ostatnim, najwyżej położonym zakrętem Drogi Orłów. To drewniano-metalowa platforma z której rozpościera się piękny widok na fiord Geiringer oraz miejscowość o tej samej nazwie. Ciekawostką tego punktu jest niewielki wodospad, którego wody płyną po tafli szkła z której opadają tworząc mgłę kropelek. Dogodny parking znajduje się po wewnętrznej stronie zakrętu.

Gudbrandsjuvet

GPS: 62°19’50.6″N 7°28’11.2″E
Gudbrandsjuvet to niezwykła formacja skalna utworzona przez wzburzone wody rzeki Valdøla. Spadają one z kilkumetrowego wodospadu do wąskiego kotła skalnego wirując i pieniąc się. Huk jaki towarzyszy wodnej kipieli jest niesamowity.

Miejsce to można podziwiać dzięki platformie widokowej w postaci wijących się metalowych kładek. Dają one swobodę wyboru punktu patrzenia i są doskonałym miejscem dla fotografów.

Obok bezpłatnego parkingu i platformy widokowej znajdują się toalety, które warto odwiedzić nawet jeśli nie ma się ku temu fizjologicznych powodów. Są niezwykłym dziełem architektonicznym i wizualną ciekawostką.

Trollstigen – Uwagi praktyczne

  • Proponowana trasa ma odcinki o górskim charakterze. Pomimo spokojnego ruchu drogowego, może być mocno obciążająca dla początkujących. Na serpentynach konieczne jest dobre opanowanie motocykla.
  • Trudność trasy może radykalnie wzrosnąć w czasie deszczu i mgły. Miej to na uwadze i kontroluj prognozy pogody.
  • Trollstigen jest nieczynna zimą. Zazwyczaj otwierana jest od połowy maja do października.
  • Drabina Trolli to znana atrakcja turystyczna. Żeby mieć pełną przyjemność z jazdy najlepiej wybrać się na nią w zwykły dzień a nie w weekend, gdy ilość turystów jest największa.
  • W czasie deszczu lub przy niskiej podstawie chmur, Trollstigen traci sporo swojego uroku. Jeśli zależy Ci na udanych zdjęciach, warto wybrać się tam przy ładnej, słonecznej pogodzie.

Przydatne linki

Trasa do pobrania

Galeria zdjęć