Sztokholm z Karlskorony brzegiem Bałtyku

Sztokholm z Karlskorony brzegiem Bałtyku

Kod: EU_SE_Kalmar_Sztokholm
Kraj: Szwecja
Region: Kalmar, Östergötland, Södermanland, Stockholm
Lokalizacja początku: Kalmar (Szwecja)
Lokalizacja końca: Sztokholm (Szwecja)
Trudność: 2/5
Płatna: Nie
Długość: 453 km
Czas przejazdu: 8,5 h
Promy: Tak (bezpłatne)

Szwecja, północny sąsiad Polski, to kraj w którym turysta motocyklowy może poczuć się świetnie. Dobrej jakości drogi, spokojny i niewielki ruch samochodowy, niesamowita przyroda i duża ilość ciekawostek wartych zobaczenia zachęcają do odwiedzin.

Należy jednak pamiętać, że Szwecja to kraj dużych odległości. Mało kto zdaje sobie sprawę że dystans pomiędzy południowym a północnym krańcem Szwecji to ponad 2000 km a leżący “niemal” na południu kraju Sztokholm od Karlskorony dzieli aż 500 km. Większość autostrad i dróg szybkiego ruchu jest raczej prosta i niespecjalnie ciekawa. Przez pierwsze sto kilometrów jazdy ekspresówką będziesz zachwycać się malowniczymi skałami i bujnymi lasami ale po 300 km przestaniesz je zauważać. Dopuszczalna prędkość na tych przelotowych trasach wynosi od 70 do 110 km/h więc autostradowy czas płynie powoli.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy ruszysz bocznymi drogami! Wtedy Szwecja zaskoczy Cię zarówno widokami jak i wrażeniami z jazdy. Mniejsze, lokalne drogi, rzadko kiedy są proste i nudne. Najczęściej meandrują pomiędzy skałami i wzgórzami, wspinają się na zalesione pagórki i okrążają napotkane jeziora. Zupełnie jakby projektowano je z myślą o nas, motocyklistach.

Jeśli do Szwecji przybywasz promem, to jednym z docelowych portów jest Karlskorona, do której pływa z Gdyni Stena Line. Jeśli z przeprawy promowej planujesz jechać do Sztokholmu to nawigacja podpowie Ci przejazd ekspresówką E22 (300 km) a potem autostradą E4 (160km). Jeździłem – nie polecam, chyba że zależy Ci na czasie – po 5 godzinach nudy przywita Cię Sztokholm. Jeśli jednak nie masz presji czasu – skorzystaj z mojej propozycji klimatycznej jazdy wzdłuż brzegów Bałtyku!

Propozycja stanowi rozwinięcie trasy Karskorona – Kalmar, której opis znajdziesz tutaj. Podróż zaczynasz od miasta Kalmar i ruszasz na północ bocznymi drogami trzymając się morza. Od czasu do czasu będziesz wracać na trasę E22 bo nie ma na wschodzie alternatywnej drogi, którą da się jechać czas dłuższy. Definitywnie zostawisz E22 w okolicy Rödsle, gdzie zaczyna się najciekawszy odcinek trasy.

Przetniesz miejscowość Västervik i wjedziesz na wąski półwysep, którym powrócisz na stały ląd tylko po to aby znowu skręcić na wschód w kierunku miejscowości Loftahammar. Droga biegnie po niezwykle zróżnicowanym terenie, z którego co chwilę widać błękit morza albo tafle jeziora. Skręcisz na północ i krętą drogą podążysz do Valdemarsvik, które leży na samym końcu długiej i wąskiej zatoki. Przed Tobą sielskie widoki przeplatających się ze sobą pastwisk, łąk i lasów.

W miejscowości Stegeborg dotrzesz do przeprawy promowej, obok której możesz zobaczyć ruiny zamku. Przeprawa jest darmowa a prom kursuje mniej więcej co 20 minut pokonując wąski przesmyk zatoki. W czasie wjazdu na prom zwracaj uwagę na sygnalizatory wskazujące każdemu pojazdowi właściwy pas na pokładzie.

Po opuszczeniu promu, przetniesz szeroki półwysep, cały czas kierując się na północ. Po drugiej stronie czeka Cię następna darmowa przeprawa wodna, tym razem przez zatokę Bråviken. Zaraz po zjeździe na ląd, skręcasz w prawo opuszczając główną drogę i jedziesz na wschód wąską i bardzo krętą drogą prowadzącą przez okoliczne lasy. Ten odcinek kończysz skręcając na drogę nr. 53 do Nyköping.

Centrum miasta omiń od południa i jedź dalej drogą nr. 219 która stanowi bardzo atrakcyjna alternatywę wobec szybkiej ale niezbyt ciekawej autostrady E4. Powoli wjeżdżasz w okolice miejscowości Trosa, która słynie z dużej ilości willi i sezonowych domków letniskowych. Jeśli masz czas i ochotę, możesz zobaczyć jak wypoczywają Szwedzi. Wystarczy że odbijesz na drogę nr. 218 i pojedziesz na wyspę Öbolandet, którą z lądem łączy długi most zbudowany na palach. Po powrocie na drogę 219 jedziesz do kolejnej przystanie promowej w Mörkö.

Po przepłynięciu przez szeroki i malowniczy Himmerfjärden czeka Cię kręty i zalesiony odcinek drogi, który jest bardzo popularny wśród lokalnych motocyklistów. Za miejscowością Vårsta zabudowa mieszkalna zaczyna gęstnieć – to znak że zaczynają się już przedmieścia i Sztokholm blisko. Drogą 226 a potem 228 kierujesz się do węzła z E20. Ostatni odcinek trasy pokonujesz wielopasmową drogą E4/E20 wprowadzającą gęstniejący samochodowy ruch do stolicy Szwecji. Sztokholm zdobyty!

Informacje praktyczne

Drogi

Drogi na całej proponowanej trasie są świetnej jakości ale możesz na nich natrafić na zalegające kamyki lub piasek. Jadąc przez lasy łatwo też natrafić na sarny i inną leśną zwierzynę. Choćby z tego powodu zachęcam Cię do jazdy zgodnie z ograniczeniami prędkości!

Promy

Promy na tej trasie to niewielkie jednostki pływające, bez zadaszeń i specjalnego miejsca dla podróżnych. Pasażerowie i kierowcy kilkunastominutowy rejs spędzają w pojazdach. Ty oczywiście nie musisz siedzieć na motocyklu, to dobry czas na rozprostowanie nóg i zrobienie zdjęć. Zazwyczaj na dziobowej części pokładu znajduje się wyznaczone miejsce dla motocykli (wymalowane litery MC). Aby móc na nim zaparkować dobrze jest ustawić się na początku kolejki czekającej na załadunek.
Promy praktycznie nie odczuwają falowania ale niewielki wstrząs może nastąpić w momencie przybijania do nabrzeża – warto wtedy kontrolować zachowanie motocykla.

Ograniczenia prędkości

Boczne drogi często przecinają małe miejscowości. Obowiązują w nich ograniczenia prędkości do 50 lub 40 km/h. W okolicy szkół będzie to 30 km/h. Ograniczeń tych należy bezwzględnie przestrzegać!

Kampingi

Poruszając się wzdłuż brzegu morza napotkasz wiele kampingów do których prowadzą dobrze widoczne znaki i strzałki. Kampingi te oferują miejsce na rozbicie namiotu, prysznice i kuchnie. Koszt takiego noclegu waha się od 150 do 270 koron. Listę kampingów znajdziesz także na stronie camping.se

Więcej informacji praktycznych o Szwecji znajdziesz w osobnym artykule

Trasa do ściągnięcia

Tę trasę możesz połączyć z następującymi trasami:

Galeria