Splügenpass czyli przełęcz Splugen

Splügenpass czyli przełęcz Splugen

Nazwa: Splügenpass
Kod: EU_I_Chiavenna_Splugen
Kraj: Włochy, Szwajcaria
Region: Lombardia, Gryzonia
Lokalizacja początku: Chiavenna (Włochy)
Lokalizacja końca: Splügen (Szwajcaria)
Trudność: 3/5
Płatna: Nie
Długość: 39 km
Czas przejazdu: około 1 h
Maksymalna wysokość: 2119 m n.p.m.
Pokonana wysokość: 1816 m

Opis trasy

Trasa przez Splügenpass (przełęcz Splügen) jest jednym z górskich szlaków łączących Włochy ze Szwajcarią. Wiedzie nim droga szczególnie atrakcyjna dla nas, motocyklistów. Napotkasz na niej na dużą ilość ostrych zakrętów oraz niezwykle malownicze widoki, zarówno na dolinę jak i na okoliczne szczyty. Droga nie jest intensywnie wykorzystywana, ruch turystyczny jest na niej niewielki, mniejszy nawet niż ruch lokalny. Jakość asfaltu jest zadowalająca, niemniej należy uważać na żwir i piasek, który może pojawić się po silnych opadach lub improwizowanych naprawach nawierzchni.

Jedną z atrakcji tej drogi jest duża ilość krótkich tuneli. Momentami droga biegnie trawersem po pionowej skale co gwarantuje niesamowite doznania. Dolina jest miejscami tak wąska i głęboka, że nawet serpentyny muszą być wykute w tunelach ukrytych w ścianach skalnych urwisk. Położona na wysokości 2119 m n.p.m. Splügenpass robi wrażenie zupełnie bezludnej a mijane poniżej osady, latem wydają się być niemal opustoszałe. Trasa jest dostępna dla każdego rodzaju motocykla ale kierowca powinien mieć już pewne doświadczenie w jeździe po serpentynach.

Przebieg trasy

Wyruszając z włoskiej Chavenny od razu trafiasz do zielonej, wąskiej doliny. Droga SS36 wspina się jej prawym stokiem. Pierwsze serpentyny napotkasz już po 2 km, tuż przed San Giacomo Filippo. Chwilę potem czeka na Ciebie pierwszy z tuneli. Dalej droga nieustannie wspina się po zboczu aby wkrótce dotrzeć do miejscowości Campodolcino, za którą czeka Cię seria tuneli i serpentyn. Niektóre serpentyny w całości przebiegają w tunelu, warto w nich nasłuchiwać czy ktoś nie trąbi z drugiej strony. W ten sposób większe pojazdy informują, że wjeżdżają do tunelu w którym wyminiecie ich nie będzie możliwe. Zaraz za jednym z tuneli, tuż przed Madesimo, po lewej stronie znajduje się taras widokowy, z którego można zrobić niesamowite zdjęcia doliny. Motocykl możesz zaparkować kawałek dalej pod budynkiem z szyldem Bar Burza…

Nieco dalej, za zabudowaniami, wjedziesz do najdłuższego tunelu na tej trasie. Jego lewa ściana jest ażurowa i przez łukowe otwory wpada do niego nieco światła. Jazda w tym cieniu jest bardzo przyjemna, zwłaszcza w upalne dni. Dosłownie kilkanaście metrów za tym tunelem, zaczyna się kolejna, znacznie krótsza zadaszona betonowa konstrukcja. Po wyjechaniu z jej półcienia, zobaczysz piękną panoramę szczytów nad Splügenpass. Jeszcze kilka zakrętów i dotrzesz do korony tamy spiętrzającej Lago di Montespluga. Za wielkim zbiornikiem wodnym, przejedziesz przez niezwykle klimatyczną miejscowość Montespluga, od której jezioro nosi swoją nazwę.

Kilka serpentyn dalej dotrzesz do Splügenpass , na której mieści się przejście graniczne. Może tam być prowadzona pobieżna kontrola paszportowa, nigdy jednak nie wzbudziłem zainteresowania mundurowych, którzy motocyklistów traktują z pewną dozą profesjonalnej sympatii. Zaraz za granica czeka Cię zjazd i seria czternastu ciasnych serpentyn, po których droga prostuje się i opada w kierunku miejscowości Splügen. Ostatni odcinek zakończy kilka serpentyn z których możesz podziwiać panoramę miasteczka, leżącego w szerokiej dolinie jednego z dopływów Renu.

Informacje praktyczne

  • Droga nie jest formalnie zamykana na zimę, ale po otwarciu tunelu San Bernardino jej znaczenie znacznie zmalało i zdarzają się lata, gdy najwyższa część drogi jest nieprzejezdna zimą. Latem mogą się też zdarzyć okresowe blokady z powodu napraw lub zejścia lawin.
  • Tunele na trasie są ciemne i kręte. Wjechanie z opuszczona blendą lub w ciemnych okularach może utrudnić zorientowanie się w przebiegu drogi.
  • W okolicy miasteczek sporadycznie możesz spotkać duże pojazdy takie jak ciężarówki lub wywrotki. Z racji na niewielką szerokość drogi wyprzedzanie może być trudne. Czasem lepiej poczekać chwilę podziwiając okolicę niż przeciskać się na krętej drodze.
  • Wjeżdżając do Szwajcarii upewnij się czy twój abonament telefoniczny uwzględnia ten kraj w ramach darmowego roamingu danych. Szwajcaria nie należy bowiem do UE i wielu operatorów komórkowych nalicza spore opłaty za korzystanie z internetu.
  • W Szwajcarii pamiętaj o starannym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza ograniczeń prędkości. Nawet za przekroczenia rzędu 2-3 km/h można otrzymać tam mandat.

Trasa do pobrania

Najbliższe trasy

Trasę możesz połączyć z trasą na przełęcz San Bernardino

Galeria