Namiot dla motocyklisty

Namiot dla motocyklisty

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia motocyklowego turysty jest namiot. Jego wybór jest ważną decyzją, która będzie miała wpływ na wygodę noclegu oraz sposób pakowania bagażu.

Oferta namiotów na rynku jest niezwykle bogata, dzięki czemu jesteś w stanie znaleźć sprzęt, który będzie dokładnie odpowiadał twoim wymaganiom.

Czym kierować się przy wyborze namiotu dedykowanego do podróży motocyklowych? Jak zwykle dużo zależy od twoich preferencji i sposobu podróży. Jednym wystarczy to że nie mokną gdy śpią, inni potrzebują przestrzeni i wygody poruszania się w namiocie. Wymagania wobec namiotu na weekendowy wypad będą mniejsze niż w przypadku sprzętu w którym żyjesz przez dwa miesiące.

Wybierając namiot, który sprawdzi się w preferowanej przez Ciebie formie turystyki, musisz rozważyć kilka parametrów, które motocyklista widzi w specyficzny sposób. Niestety niektóre z nich pozostają w opozycji do siebie np. niska waga i przestronne wnętrze. Znalezienie kompromisu będzie zależeć od tego co dla Ciebie jest ważniejsze. Sugeruję aby przy wyborze rozważyć następujące cechy namiotu:

Waga namiotu

Dla motocyklisty waga namiotu jest bardzo istotnym parametrem. Ładowność motocykla w zależności od modelu mieści się w przedziale mniej więcej od 200 do 250 kg. Ponieważ waga kierowcy, pasażera i paliwa wlicza się tego limitu to każdy dodatkowy kilogram obciążenia jest istotny. Z tego powodu warto wybierać namiot lekki. Dla mnie akceptowalna waga namiotu wraz z całym jego osprzętem nie powinna przekraczać 2,5 – 3,5 kg.

Wymiary i kształt namiotu po złożeniu

Niezależnie od tego czy przewozisz namiot przytroczony na wierzchu motocykla czy zamknięty w kufrze, rozmiary pakunku powinny być jak najmniejsze. Z tego powodu odpadają namioty tzw. “2 seconds”, które po złożeniu mają kształt płaskiego dysku o sporej średnicy. Zdecydowanie lepsze są dla nas namioty po spakowaniu przybierające kształt niezbyt długiego walca. Idealnie gdy taki namiot mieści się na płasko lub pionowo do kufra.

Ilość osób

Rynek turystyczny jest dziś bardzo bogaty. Rozważając podróż motocyklową możesz wybrać rozwiązania naprawdę minimalistyczne – tarpy czyli kawałki wodoodpornej tkaniny rozpinane nad miejscem w którym nocujesz. Takie lokum po spakowaniu jest niemal kieszonkowej wielkości. Trudno oczywiście mówić w tym przypadku o specjalnym komforcie, ochronie przed zimnem czy insektami. Ale są podróżnicy, którzy więcej do szczęścia nie potrzebują.

Źródło: https://www.outnorth.se

Kolejnym krokiem w kierunku wygody będą jednoosobowe namioty tunelowe, które są niewiele większe od grubego śpiwora. Te chronią już przed podwiewaniem, zimnem i insektami ale nie pozwalają na przechowywanie bagażu czy przyjęcie innej pozycji niż leżąca.

Źródło: https://laplander.pl

Klasyczne namioty również mogą być niewielkie, jednoosobowe i ultralekkie. W takiej “jedynce” zmieścisz matę do spania, śpiwór i najbardziej potrzebne bagaże w ograniczonej ilości.

Wszystkie powyższe rozwiązania cechuje minimalizm i dość spartańskie warunki bytowania. Gdy potrzebujesz nieco więcej komfortu, podróżujesz w kilka osób lub nocujesz w niekorzystnych warunkach pogodowych, warto rozważyć bardziej tradycyjne namioty kilkuosobowe.

W przypadku namiotu dla motocyklistów sugeruje przyjąć zasadę: “wielkość namiotu = ilość osób + 1”. Korzyść z dodatkowego miejsca odczujesz zwłaszcza w przypadku wielodniowych podróży przy zróżnicowanej pogodzie. Do namiotu zabierzesz bowiem wszystko czego na noc nie schowasz w motocyklu lub chcesz mieć pod ręką. Nasze motocyklowe ubrania i kaski zajmują sporo miejsca i dobrze przeznaczyć na nie ten nadmiarowy kawałek podłogi. Racjonalnym wyborem będzie więc namiot dwuosobowy dla kierowcy lub trzyosobowy dla kierowcy i pasażera.

Dostępność przedsionka

Obecność zamykanego przedsionka docenisz w czasie deszczu. Przedsionek ochroni przed niepogodą twoje zabłocone buty i inne niekoniecznie czyste i suche ciuchy, których nie chcesz wnosić do wnętrza namiotu. Jeśli wybierzesz namiot z przestronnym przedsionkiem, możesz też zrezygnować z opisanego wyżej dodatkowego miejsca w namiocie. Warto wtedy zaopatrzyć się w dodatkową folię lub brezent chroniącą bagaż od wody i błota na ziemi. Przedsionek możesz też wykorzystać jako przestrzeń gospodarczą w czasie deszczu. Przygotujesz tam posiłek i zagrzejesz wodę nie przenosząc kuchni do sypialni.

Źródło: https://www.fjordnansen.pl/

Prostota rozkładania i niezależność od przypięcia do podłoża

W czasie motocyklowej podróży namiot będziesz składać i rozkładać wiele razy. Jego prosta konstrukcja, brak konieczności przepychania masztów przez ciasne tunele z tkaniny oraz możliwość rozłożenia całego namiotu w pojedynkę, sprawią że ta codzienna czynność nie uprzykrzy Ci wyjazdu.

Warto wybrać namiot, który da się tymczasowo użytkować bez konieczności wbijania kompletu śledzi i szpilek w podłoże. Nocleg na skałach czy betonowej nawierzchni z takim namiotem będzie nadal będzie możliwy.

Rozkładanie namiotu w deszczu

Wśród dostępnych na rynku namiotów warto szukać takich, które można rozłożyć w czasie deszczu bez zamoczenia wnętrza. Pogody się nie wybiera i prędzej czy później będziesz rozstawiać namiot w strugach deszczu. Jeśli sypialnia namiotu jest podwieszona pod tropikiem a pierwszym krokiem w rozstawianiu jest jego naprężenie na stelażu to deszcz nie zamoczy przyszłego posłania. Trudniej w takich warunkach rozstawić namiot w którym do stelaża najpierw montuje się sypialnie a dopiero na końcu całość przykrywa tropikiem.

Kolor i wygląd namiotu

Podróżując motocyklem masz znacznie większą swobodę wybierania ciekawych miejsc na nocleg. W niektórych krajach np. w Skandynawii możesz zanocować niemal w dowolnym miejscu, zupełnie “na dziko”. Moim zdaniem dobrze, aby w takich sytuacjach namiot nie rzucał się za bardzo w oczy i nie przyciągał ciekawskich. Stonowane kolory, zlewające się z otoczeniem będą wtedy najbardziej praktyczne. Jaskrawe, barwne tropiki przyciągną nie tylko wzrok postronnych ale też więcej owadów.

Namiot z garażem na motocykl

W czasie poszukiwań idealnego namiotu, natrafisz na konstrukcje zaprojektowane specjalnie dla motocyklistów a wyróżniające się dodatkowym, ogromnym przedsionkiem, w którym możesz zaparkować motocykl. To bardzo ciekawa propozycja ale jednocześnie jest to wybór nieco dyskusyjny…

Źródło: https://www.lonerider-motorcycle.com/

Główną wadą takiego namiotu jest większa waga (5-10 kg) oraz duże rozmiary po złożeniu. Jego rozstawianie jest też nieco bardziej czasochłonne i raczej niemożliwe bez dobrego zakotwiczenia w podłożu.

Ewidentną korzyścią jest jednak ukrycie motocykla przed wzrokiem osób postronnych i warunkami atmosferycznymi. Zwłaszcza to pierwsze może być dużą zaletą np. przy korzystaniu ze skandynawskiego Allemansrätten, czyli prawa do nieograniczonego kontaktu z naturą. Obowiązuje ono turystę ale jego pojazdu już nie. Zaparkowany daleko od legalnej drogi motocykl, może ściągnąć na Ciebie kłopoty. Pojazd ukryty w namiocie nie wzbudzi obywatelskiej gorliwości lokalnych mieszkańców ani nie zachęci złodzieja.

Ogromny i wysoki przedsionek, po wystawieniu z niego motocykla, możesz wykorzystać jako kuchnię lub odpowiednik domowego salonu wypoczynkowego.

Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego namiotu, wybierz model do którego możesz się dostać nie tylko od strony zaparkowanego motocykla, czyli taki który ma dwa wejścia do sypialni.

Zobacz też: