Karlskorona i jej archipelag
Kod: EU_SE_Karlskorona
Kraj: Szwecja
Region: Karlskorona, Kalmar
Lokalizacja początku: Karlskorona – przystań promowa (Szwecja)
Lokalizacja końca: Kalmar (Szwecja)
Trudność: 1/5
Płatna: Nie
Długość: 224 km
Czas przejazdu: 4,5 h
Maksymalna wysokość: 42 m n.p.m.
Pokonana wysokość: 790 m
Promy: Nie
Opis trasy
Trasa prowadząca przez archipelag wysp otaczających Karlskoronę jest dla wielu polskich motocyklistów miejscem pierwszego kontaktu ze Szwecją. Jest też doskonale znana uczestnikom wyjazdów motocyklowych organizowanych przez linie promowe Stena Line – stanowi jedną z propozycji trasy Karlskorona – Kalmar.
Pomimo iż marszruta liczy sobie “tylko” 224 km to dostarcza wielu niezwykłych wrażeń. Wiedzie bowiem przez wyspy należące do archipelagu Karlskorony, zachwycając widokami morza, naturalnie zachowanej przyrody i charakterystycznej dla tego regionu zabudowy.
W czasie przejazdu masz wiele okazji do zobaczenia ciekawych miejsc i chwili odpoczynku. Trasa jest łatwa, dostępna dla każdego rodzaju motocykla. Poza niewielkim odcinkiem drogi szutrowej, cała przebiega dobrej jakości asfaltami i nie jest bardzo ruchliwa. W sam raz na pierwszy kontakt ze Skandynawią!
Archipelag Blekinge na który składa się aż 1650 wysp to teren bardzo ciekawy przyrodniczo. Występuje na nim wiele unikatowych gatunków fauny i flory. Wyspy są też miejscem gniazdowania wielu ptaków wodnych a na wodach pomiędzy nimi odbywa się tarło śledzi.
Przebieg Trasy
Trasa zaczyna się w terminalu promowym, do którego przybijają promy z Gdyni. Jest on zlokalizowany na osobnej wysepce sąsiadującej z Karlskoroną. Po opuszczeniu terminalu pojedziesz na południe ulicą Verkövägen, która opuszcza wyspę po niewielkiej grobli. Trzymając się cały czas głównej drogi dotrzesz do dużego skrzyżowania z ulicą Österleden, (droga nr. 28) na którym skręcisz w lewo w kierunku Centrum.
Chwilę przed skrzyżowaniem miniesz zjazd w lewo na teren dużego parkingu przy centrum handlowym (na wysokości stacji paliw Ingo). Na jego krańcu znajduje się Max, szwedzki odpowiednik McDonald’s. Jeśli po przeprawie promem chcesz szybko i tanio zjeść coś przed zwiedzaniem to będzie dobry wybór!
Karlskorona – centrum
Na pierwszym węźle za małym kanałem opuścisz ulicę Österleden kierując się na skansen Wämöparken (drogowskaz). Wjedziesz na malowniczą promenadę ciągnącą się wzdłuż zatoki. Po jej przejechaniu wrócisz z powrotem na Österleden, którą wjedziesz do centrum Karlskorony czyli na wyspę Trossö.
Aby wyjechać z miasta musisz wrócić na drogę nr. 28 i jechać nią aż do zjazdu na Malmö i Kopenhagę. Po około 3 km jazdy spokojną, niezbyt ruchliwą drogą, wjedziesz na trasę E22 na której pozostaniesz przez kolejne 7 km. Zjedziesz w lewo na rondzie kierując się na Hasslö i Almö.
Wyspa Hasslö
Ten odcinek drogi tam i z powrotem, zawiedzie Cię na niewielką wyspę Hasslö , zamieszkałą przez niewiele ponad 1000 osób. Dawniej mieściło się tu zaplecze bazy szwedzkiej marynarki wojennej, dziś jest to ciche i spokojne miejsce, idealne na chwilę wypoczynku. Po objechaniu wysepki wokoło wracasz na drogę E22 i jedziesz na wschód w kierunku Karlskorony. Do miasta jednak nie wracasz, po 16 km opuszczasz E22 skręcając na rondzie w kierunku wysp Tjurkö i Sturkö (drogowskaz).
Wyspy Östernäs, Sturkö, Tjurkö
Na pierwszą wyspę Östernäs droga prowadzi po malowniczym, betonowym moście przerzuconym nad cieśniną Mocklösund. Trzymając się cały czas głównej drogi, przez niewielki most dotrzesz na największą dostępną z lądu wyspę archipelagu – Sturkö. Jadąc dalej dotrzesz do grobli łączącej ją z ostatnią z dostępnych na kołach wysp – Tjurkö
Na Tjurkö najpierw odwiedzisz przylądek Finskan a następnie w czasie powrotu, odbijając nieco na północ, zobaczysz zabytkowy kamieniołom. Trasa powrotna prowadzi po tej samej drodze aż do rozwidlenia prowadzącego do Ramdala (drogowskaz). Zaraz za miejscowością wrócisz na trasę E22, którą pojedziesz na wschód.
Tornhamn i Kristianopel
Na pierwszym możliwym skręcie w prawo odbijesz na Tornhamn (drogowskaz). Jadąc po Tornhamnsvägen dotrzesz na sam koniec półwyspu, gdzie warto zobaczyć przylądek, najbardziej wysuniętą na południe część archipelagu. Znajduje się tam jedno z licznych w Szwecji siedlisk ptaków i rezerwat przyrody. Wracając na północ, koło kościoła skręć zgodnie z kierunkowskazem na Kristianopel. Malutką drogą pojedziesz wśród zieleni, niskich murków i charakterystycznych szwedzkich zabudowań. Po 25 kilometrach od skrętu dojedziesz do miejscowości Kristianopel, w której na chwilę warto odbić na prawo od głównej drogi w kierunku murów dawnej duńskiej twierdzy.
Po opuszczeniu miejscowości wróć z powrotem na drogę E22, która zaprowadzi Cię prosto do odległego o 60 km Kalmaru.
Trasa do ściągnięcia
Warte odwiedzenia
Marinmuseum – muzeum morskie – Karlskorona
Na małej wysepce przyklejonej do Trossö znajduje się niezwykle ciekawe, ogromne muzeum, poświęcone historii i teraźniejszości szwedzkiej tradycji morskiej. Ekspozycja prowadzi Cię przez morskie zagadnienia począwszy od czasu wikingów aż do nowoczesnych łodzi podwodnych i systemów obrony wybrzeża. Muzeum oferuje wiele ciekawostek, takich jak podwodny korytarz przez który możesz zobaczyć zielonkawe wody Bałtyku, pierwszą szwedzką łódź podwodną oraz jedną z nowoczesnych jednostek podwodnych do niedawna pozostających w służbie (można zwiedzać wnętrze!). Na zewnątrz muzeum zwiedzisz zacumowany żaglowiec i jednostki marynarki wojennej.
Muzeum jest czynne codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00 (w środy do 19:00). Wstęp BEZPŁATNY!
Wewnątrz jest szatnia z szafkami, które pomieszczą ciuchy motocyklowe oraz restauracja ze smacznymi posiłkami.
Szczerze polecam i jednocześnie uprzedzam że ekspozycja jest tak bogata że jej pełne zwiedzenie może zająć większą część dnia!
Skansen Wämöparken
Wämöparken to skansen i park przyrodniczy w jednym. To miejsce do którego można przyjechać z rodziną na grilla, zwiedzić zabytkowe budynki czy samodzielnie nakarmić zwierzęta gospodarskie.
Zjazd do tego skansenu jest oznaczony na drodze nr. 28 Österleden.
Hjortahammar – cmentarzysko z epoki wikingów
Miejsce pochówku z pierwszego tysiąclecia n.e. Najstarsze groby pochodzą z epoki żelaza, późniejsze przypadają na epokę wikingów. Na powierzchni zachowało się około 120 kamieni nagrobnych ustawionych w kształty okręgów lub łodzi.
Aby zwiedzić to ciekawe miejsce należy zjechać z drogi Hasslövägen prowadzącej od trasy E22 na wyspę Hasslö. Parking znajduje się po prawej stronie drogi, około 600 m przed mostem na wyspę Almö
Fort Kungsholm
Fort Kungsholm to najstarsza na świecie fortyfikacja wojskowa nieprzerwanie obsadzona załogą. Fort został zbudowany i uruchomiony w XVII wieku i do dziś pełni militarną funkcję w systemie obrony archipelagu Blekinge. Zwiedzanie fortu jest dziś w dużym stopniu ograniczone chociaż możliwe po uprzedniej rezerwacji przewodnika. Fort jest doskonale widoczny z przylądka Finskan na wyspie Tjurkö, dokąd bez problemu możesz dojechać motocyklem.
Petroglify w Möckleryd
Jeśli zdecydujesz się zjechać z głównej drogi prowadzącej na przylądek Tornhamn na małą, szutrową dróżkę to masz szansę podziwiać wyryte na skale i zaczernione węglem ryty naskalne sprzed 3000 lat. Na niewielkim obszarze kilkudziesięciu metrów, przez blisko 1000 lat ludzie tworzyli rytualne obrazy. Można wśród nich odnaleźć kształty łodzi, słońca, ludzi lub bogów.
Lokalizacja tego niezwykłego miejsca: 56°07’11.7″N 15°50’04.5″E. Trafisz tam jadąc na południe drogą Torhamnsvägen i skręcając w lewo zgodnie z żółtym kierunkowskazem na Möckleryd
Duńska twierdza Kristianopel
Miasto Kristianopel założono w 1599 roku na wyspie Korsaskär przy wschodnim wybrzeżu Blekinge. Było najbardziej wysuniętą na wschód placówką Danii na granicy ze Szwecją. Miasto oraz zlokalizowaną w nim twierdzę zaprojektował budowniczy królewski Chrystiana IV, Hans van Stenwinkel. Zgodnie z renesansowym ideałem, całe miasto było postrzegane jako twierdza. Geometryczny układ ulic umożliwiał szybkie przemieszczanie się wojsk na różne odcinki murów. Obszar miasta okalał długi na prawie 2,4 km i wysoki na 4-6 m mur z systemem wystających bastionów. Kristianopel był pierwszym miastem w Skandynawii zbudowanym zgodnie z zasadami renesansu.
Przydatne adresy
- Porady praktyczne – jazda motocyklem po Szwecji
- Strona muzeum morskiego w Karskoronie: marinmuseum.se
- Strona przewoźnika promowego Stena Line: https://www.stenaline.pl/