Gaularfjellet – norweskie Stelvio?

Gaularfjellet – norweskie Stelvio?

Kod: EU_NO_ Gaularfjellet
Kraj: Norwegia
Lokalizacja początku: Laerdal (Norwegia)
Lokalizacja końca: Stavang (Norwegia)
Trudność: 3/5
Płatna: Nie
Długość: 212 km
Czas przejazdu:3,3 h
Promy: Tak (płatne)

Proponowana trasa do Gaularfjellet zaczyna się w miejscowości Leardal. Możesz w tym miejscu kontynuować trasę prowadzącą przez Śnieżną Drogę ponad tunelem Leardal.

Przeważająca część drogi prowadzi przez obszary górskie, pozostałe odcinki przebiegają bezpośrednio nad brzegami fiordów. Czekają Cię serpentyny, miejscami dość kręte i strome, przejedziesz też przez kilka tuneli. Kulminacyjnym odcinkiem będzie Gaularfjellet, mało znana, ale bardzo atrakcyjna droga widokowa.

Czego się spodziewać na trasie?

Trasę zaczynasz od przejechania przez Fodnestunnelen, który zaprowadzi Cię nad brzeg Lustrafjorden. Drogą numer 5 dotrzesz do przystani promowej w Fodnes, gdzie wjedziesz na prom. Rejs trwa około 15 minut i kosztuje 54 NOK od motocykla

Bezpośrednio po zjechaniu z promu wjedziesz do Amlatunellen. Po wyjechaniu z ciemności droga poprowadzi Cię przez malowniczy krajobraz oraz kilka niewielkich miejscowości. Przez wiele kilometrów towarzyszyć Ci będą wody fiordu, nad którego brzegiem poprowadzono jezdnię.

Kolejna przeprawa promowa zaczyna się na przystani Hella. Jest to miejsce z którego promy pływają do dwóch różnych miejscowości – Ciebie interesuje prom kursujący na prawo, do przystani Dragsvik. Najprawdopodobniej będzie to prom kontynuujący rejs z Vangsnes, nie zdziw się że nie wszystkie pojazdy zjadą z pokładu… Rejs trwa 10 minut i kosztuje 49 NOK za motocykl.

Po opuszczeniu promu kontynuuj podróż nad wodą, mając brzeg po prawej stronie. Gdy dotrzesz do końca odnogi fiordu, wjedziesz do doliny okolonej ośnieżonymi szczytami. U jej końca zaczyna się droga Gaularfjellet. Podjazd od razu zaczyna się stromo piąć w górę. Zanim dotrzesz do punktu widokowego u podnóża przełęczy, pokonasz 9 serpentyn. Przy betonowej platformie widokowej znajduje się niewielki parking, warto w tym miejscu zatrzymać się i zrobić pamiątkowe zdjęcie podjazdu.

Przełącz nie ma wyraźnego siodła. Droga przez dłuższy czas biegnie przez surowe i skaliste góry, mijając kilka górskich jezior zasilanych przez okoliczne strumienie i wodospady. Widoki są niesamowite i warte dłuższych sesji zdjęciowych.

Po opuszczeniu przełęczy dotrzesz do kilku niewielkich miejscowości za którymi czeka Cię kolejny podjazd, tym razem mniej stromy. Powrót do poziomu morza będzie długi i rozciągnięty wzdłuż malowniczej doliny. Droga wije się tam pomiędzy skałami, często pokonując je krótkimi tunelami. Gdy dotrzesz do ujścia fiordu zobaczysz archipelag wysp przesłaniających Ci otwarte morze. To znak że zbliżasz się do leżącej na końcu trasy miejscowości Stavang.

Praktyczne informacje

Droga Gaularfjellet jest zamykana na zimę w zależności od panujących warunków. Patrząc na statystyki ubiegłych lat, najwcześniejsze zamknięcie nastąpiło 16 listopada a najpóźniejsze otwarcie 1 maja. Ale były też lata w których droga była przejezdna nawet w styczniu czy lutym.

Promy obsługujące rejsy przez fiordy są płatne. Płatności można dokonać gotówką lub kartą. Pasażer motocykla jest wliczony w cenę biletu. Na tych promach nie ma specjalnych miejsc dla motocykli (MC), więc nie ma powodu przepychać się na początek kolejki oczekujących pojazdów.

W górach nie napotkasz stacji benzynowych, warto jest zatankować w miejscowościach położonych przy fiordach.

Gotowa trasa do nawigacji GPS

Przydatne linki

Galeria zdjęć