Col du Galibier a pod nią brama do tunelu

Col du Galibier a pod nią brama do tunelu

Nazwa: Col du Galibier
Kod: EU_F_ Col_du_Galibier
Kraj: Francja
Region: Alpy Graickie
Lokalizacja początku: Saint-Michel-de-Maurienne (Francja)
Lokalizacja końca: Droga D1091 (Francja)
Trudność: 2/5
Płatna: Nie
Długość: 43 km
Maksymalne nachylenie: 12%
Czas przejazdu: około 1 h
Maksymalna wysokość: 2642 m n.p.m.
Pokonana wysokość: 2062 m

Opis trasy

Droga na przełęcz Galibier jest bardzo malownicza i atrakcyjna z punktu widzenia motocyklisty. Ostre zakręty przeplatają się na niej z prostymi odcinkami, na których można podziwiać smukłe szczyty ponad doliną. W kilku miejscach serpentyny będą wymagać od Ciebie dobrego opanowania motocykla i umiejętności sprawnego skręcania na niemal zerowej prędkości. Nagrodą za skupienie i ostrożność będzie rozciągająca się z przełęczy panorama. Jeśli wybierzesz wjazd na najwyższy punkt drogi to pod twoimi stopami znajdzie się tunel, który sam w sobie stanowi ciekawostkę. Ma on długość zaledwie 370 metrów i szerokość 4 metrów. Jego wyloty wyposażone są w drewniane bramy zamykane na zimę! Z powodu niewystarczającej szerokości w tunelu obowiązuje ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną – najwyżej położoną instalacją tego rodzaju w Europie! Przełęcz otoczona jest wysokimi szczytami, od wschodu wznosi się szczyt Grand Galibier (3229 m n.p.m.), od zachodu – Pic des Trois Evêchés (3118 m n.p.m.). Według znaku na szczycie, siodło przełęczy znajduje się na wysokości 2642 m n.p.m. (niektóre źródła podają od 2643 do 2645 m) .

Co Cię czeka na trasie?

Podjazd na Co du Telegraphe

Podjazd na przełęcz zaczynasz z miejscowości Saint-Michel-de-Maurienne wybierając drogę D902. Przed wjazdem pod wiadukt autostrady A43 miniesz tablicę informującą o tym czy przełęcz jest otwarta. Jeszcze zanim opuścisz miejscowość zaczną się pierwsze szerokie zakręty. Dalej droga będzie się leniwie wspinać w malowniczej górskiej scenerii. Łagodne serpentyny biegną momentami przez łąki a momentami zanurzają się w niezbyt gęsty las. W pewnym momencie napotkasz boczną drogę ale jedziesz dalej prosto zgodnie z tablicami informacyjnymi. Wkrótce dolina zrobi się bardziej stroma, droga będzie wspinać się trawersem po kamienistym i zarośniętym zboczu. Gdy po prawej stronie otworzy się rozległy widok na góry to znak że za chwilę dotrzesz na Col du Telegraphe, niewielką przełęcz na wysokości 1566 m n.p.m.

Na przełęcz Galibier

Teraz czeka Cię długi, niemal prosty odcinek drogi lekko opadający w dół doliny. Miniesz kilka grup zabudowań i w końcu wjedziesz do turystycznej miejscowości Valloire. Od tego momentu do samej przełęczy będzie tylko pod górę! Na początku droga będzie prosta ale gdy osiągniesz koniec doliny zaczną się coraz ostrzejsze zakręty. Wokół dominować będą gołe i potężne skały. Ostatni odcinek przed Col du Galibier pokonasz gęstymi zakosami drogi. Na wysokości niewielkiego budynku musisz podjąć decyzję czy wspinasz się wyżej na przełącz czy korzystasz z tunelu. Ja gorąco polecam wjazd wyżej – skręć zatem w lewo pozostawiając tunel poniżej. Na samym szczycie znajduje się niewielki parking. Na obie strony przełęczy rozciąga się z niego niezapomniany widok.

Zjazd na południe

Zjazd z Col du Galibier nie nastręcza trudności. Szerokie zakręty sprowadzą Cię w głąb doliny. Surowe skały powoli zaczną pokrywać się zielenią. Po około 9 kilometrach zjazdu staniesz na skrzyżowaniu z drogą D9010

Informacje praktyczne

  • Droga na przełęcz oraz tunel są zamykane na zimę. Zazwyczaj przynajmniej jeden z przejazdów jest dostępny już od początku czerwca aż do października.
  • Trasa ta jest bardzo popularna wśród kolarzy. Z racji na pozorną łatwość zjazdu potrafią tu rozwijać zaskakujące prędkości i mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza na wyjściu z zakrętów.
  • Nawet latem możesz natrafić na wielkie pryzmy śniegu przy samej drodze. Należy uważać na wodę spływającą z nich na jezdnię.
  • Podobnie jak na sąsiednich przełęczach tak i na tej możesz napotkać znaczne różnice temperatur pomiędzy dnem doliny a szczytem przełęczy. Warto o tym pamiętać przy wyborze ubioru.
  • Przed wyruszeniem warto sprawdzić czy tegoroczny Tour De France nie przebiega przez przełęcz Galibier w dniu wyjazdu. W takiej sytuacji droga będzie zamknięta!

Plik trasy do ściągnięcia

Galeria zdjęć