
Wycieczka motocyklowa – noclegi. Część 3
W poprzednich częściach artykułu o przygotowaniu podróży możesz przeczytać o tym jak zdefiniować swój wyjazd i jak zaplanować trasę. Teraz czas na noclegi.
Gdy twoja podróż trwa dłużej niż jeden dzień, gdzieś musisz zatrzymywać się na noclegi. Sposób nocowania uzależniony jest od:
- twoich preferencji
- kraju i miejsca w którym jesteś
- budżetu
- pory roku i pogody
- wielkości grupy z którą podróżujesz
Z upływem czasu i kilometrów wypracowałem swoje ulubione metody, które mogę Ci polecić.
Hotele
W czasie wielodniowych wyjazdów, gdy samotnie lub w małej grupce pokonuję kilka tysięcy kilometrów, najlepiej sprawdza się codzienne wyszukiwanie hoteli za pomocą serwisu booking.com.

Noclegi w hotelach nie należą do najtańszych ale mają swoje niezaprzeczalne zalety:
- Dają możliwość lepszego wypoczynku w komfortowych warunkach.
- W razie niepogody pozwalają na wysuszenie ubrania.
- Oszczędzają czas na rozkładanie i składanie obozowiska oraz przygotowanie posiłków.
- Dają duże poczucie bezpieczeństwa.
- Ułatwiają ładowanie urządzeń elektronicznych takich jak intekomy, kamery czy telefony.
- Wydatnie zmniejszają ilość niezbędnego bagażu – odpadają namioty, maty, śpiwory, kuchenki itp.
- Zazwyczaj umożliwiają wygodny dostęp do internetu.
- Często oferują dodatkowe usługi takie jak gotowe wyżywienie, pranie czy prasowanie.
Wbrew pozorom noclegi w hotelach dają duże poczucie swobody. Dzięki internetowi i serwisom typu booking.com nie wymagają one dokonywania wcześniejszych rezerwacji. Każdego dnia w czasie obiadu lub pod koniec dnia (jednak nie później niż o 18:00) za pomocą aplikacji na smartfonie wyszukuję obiekty w zasięgu planowanego jeszcze dystansu.
Co to jest booking.com i jak z niego korzystać?
Booking.com to internetowy serwis pośredniczący w rezerwacji noclegów. Jest dość popularny w Europie i w zasadzie zdeklasował konkurencję między innymi właśnie swoim ogromnym zasięgiem. Aby rozpocząć korzystanie załóż konto w systemie korzystając ze strony internetowej booking.com lub aplikacji na smartfona lub tablet. Warto chwilę poświęcić na ustawienie parametrów takich jak język czy waluta, potem będą one użyte przy prezentacji oferty.
Serwis booking.com jest dla Ciebie całkowicie bezpłatny, prowizją za usługę obciążany jest hotel. Za noclegi płacisz na miejscu kartą lub gotówką. Cena podana w aplikacji czasami może być sporo niższa niż w normalnej ofercie hotelu – jej wysokość jest gwarantowana przez booking.com od momentu dokonania rezerwacji. W razie jakichkolwiek problemów telefoniczne wsparcie booking.com działa naprawdę dobrze. Potrafią w kilka minut wyjaśnić nieścisłości bezpośrednio z hotelem co w przypadku nieznanego Ci języka jest bardzo przydatne. Bardzo dużą wagę przypisują do jakości obsługi reklamacji – kilka razy miałem okazję je zgłaszać i zawsze sprawa była wyjaśniana do końca i satysfakcjonująco. Właściciele obiektów najwyraźniej mają respekt wobec sankcji nakładanych przez booking.com i raczej drobiazgowo trzymają się zobowiązań rezerwacji. Zdarzyło mi się wielokrotnie, że gdy pojawiły się jakieś braki w zamówionym pokoju, dostawałem znacznie lepszy w tej samej cenie.
To jak zarezerwować ten nocleg?
Bardzo łatwo – w celu wyszukania noclegu podajesz:
- Miejscowość w pobliżu której chcesz się zatrzymać. Możesz też skorzystać z geolokacji, jeśli szukasz noclegu w pobliżu.
- Zakres dat czyli datę przyjazdu i wymeldowania
- Ilość pokoi oraz osób, wyszczególniając dzieci i ich wiek
W wyniku naciśnięcia przycisku „Szukaj” otrzymasz listę propozycji w rozsądnej odległości od podanej lokalizacji. Ustaw najwygodniejszy porządek sortowania. Klikając konkretną propozycję możesz dowiedzieć się więcej o ofercie i wybrać konkretne pokoje. Możesz też przełączyć się na widok mapy i zobaczyć przestrzenne rozmieszczenie wyszukanych obiektów.

Przy wyborze lokum z wyświetlonej listy kieruję się kilkoma istotnymi dla mnie parametrami:
- Rodzaj obiektu – wybieram hotele i pensjonaty
- Ocena liczbową – staram się nie wybierać obiektów ocenionych na mniej niż 8,0
- Treść opinii – szukam uwag na temat czystości, parkingu, jakości śniadania, hałasu itp.
- Cena – zazwyczaj sortuje wyniki od najtańszych do najdroższych co daje mi pogląd na ceny w danej lokalizacji.
- Udogodnienia – bardzo ważny jest dla mnie prywatny parking oraz dostęp do Wi-Fi. Moją czujność budzą zapisy typu „parking publiczny dostępny na sąsiedniej ulicy” czy „Wi-Fi przy recepcji”. Zazwyczaj oznaczają że udogodnienia są podawane mocno na wyrost. Z tego powodu zawsze przeglądam zakładkę „Zasady działalności obiektu”.
- Dostępność śniadania – najlepiej gdy wliczone jest w cenę.
- Najpóźniejsza godzinę zameldowania – sprawdzam czy zdążę dojechać na czas. W przypadku hoteli recepcja zazwyczaj czynna jest do późna lub całą noc ale w kwaterach prywatnych bywa że po 18:00 jest zamknięte na głucho.
- Sposób płatności – karta lub gotówka. Warto to sprawdzić aby uniknąć niespodzianek przy płaceniu za nocleg.
- Koszty dodatkowe – takie jak np. płatny parking czy koszt sprzątania występujący czasami przy apartamentach wynajmowanych na dłużej.
Po dokonaniu rezerwacji widzisz ją w aplikacji a na podany przy rejestracji adres e-mail otrzymujesz jej potwierdzenie.
Dzięki temu podejściu w 9 na 10 przypadkach byłem zadowolony z wyboru a co najważniejsze czułem się zwolniony z konieczności wcześniejszego planowania dziennych odcinków marszruty i późniejszego trzymania się planu ze względu na rezerwacje noclegów. To daje mi poczucie wolności, wygodę planowania i dobrą kontrolę kosztów.
Czy są jakieś ograniczenia tej metody? Oczywiście i to kilka:
- Możesz trafić w rejony wyjątkowo oblegane przez turystów. Dostępność miejsc w hotelach może być ograniczona i tanich propozycji na jedną noc po prostu nie będzie. Wystarczy jednak nadłożyć kilka lub kilkanaście kilometrów i wybrać miejscowości odległe od atrakcji turystycznych. Pokój na jedną noc zazwyczaj da się w nich znaleźć w przyzwoitej cenie.
- Rejony totalnie pozbawione bazy turystycznej. Na booking.com nic tam nie znajdziesz. Może się okazać że trzeba nadłożyć kilkadziesiąt lub więcej kilometrów aby znaleźć nocleg. Przy planowaniu wyjazdu warto dla testu wyszukać kilka noclegów w różnych punktach trasy aby zorientować się w gęstości noclegów.
- Wielkość grupy. Znalezienie na booking.com jednego pokoju dla jednej czy dwóch osób nie stanowi żadnego problemu. W przypadku większej grupy ta metoda może jednak się nie sprawdzić. Zazwyczaj hotele i pensjonaty rezerwują tylko jeden czy dwa pokoje dla klientów booking.com i ulokowanie w nich dużej grupy, wymagającej kilku lub kilkunastu pokoi może być niemożliwe. Wtedy pozostaje albo rozproszenie grupy po kilku hotelach albo wcześniejsza rezerwacja większej ilości pokoi.
- Dostęp do internetu – na terenie Unii Europejskiej zalogowanie się do internetu zazwyczaj nie stanowi problemu. Ale opuszczając UE musisz liczyć się z kosztami połączeń lub brakiem zasięgu telefonii komórkowej. Wtedy nocleg planujesz jeszcze w poprzednim hotelu lub w innych obiektach oferujących dostęp do Wi-Fi takich jak restauracje lub stacje benzynowe. Wszystko zależy od kraju…
Korzystając z serwisu i aplikacji booking.com warto zauważyć że:
- Niezależnie od sortowania jako pierwsze mogą pojawić się promowane oferty. Przesuń listę aby poniżej zobaczyć oferty wg. porządku sortowania.
- Gdy w trakcie przeglądania ofert pojawiają się informacje że ktoś właśnie ogląda tą ofertę nie daj się pospieszać – to sprytny chwyt mający pchnąć Cię do działania i rezerwacji.
- Warto jest w pełni wykorzystywać serwis i wprowadzać swoje opinie. Skorzystają z nich inni. Dobrze też przeglądać okazje i propozycje .genius – czasami możesz otrzymać naprawdę istotną zniżkę
- Niektórzy wykorzystują serwis aby wyszukać hotel a potem kontaktują się z nim poza systemem. Nie stosuję takiego podejścia bo tracę wtedy niewątpliwą zaletę jaką jest wsparcie i gwarancja ceny ze strony serwisu.
Jeśli jednak nie lubisz odczuwać niepewności i codziennie wyszukiwać hoteli, możesz zdecydować się na wcześniejszą rezerwację pokoi zgodnie z przebiegiem trasy. Z jednej strony zdejmie to z Ciebie konieczność codziennego przeglądania ofert ale z drugiej strony wymusi twarde trzymanie się planu podróży i nie pozwoli na żadne modyfikacje. Co kto lubi…
Hostel
Tańszą wobec hoteli alternatywą są hostele. Je również można wyszukiwać na bieżąco lub wcześniej przygotować ich listę. Nocleg w hostelu jest tańszy (czasem znacznie) niż pokój hotelowy. Standard hosteli jest niższy niż hoteli choć jeśli porównywać obiekty w różnych krajach to można trafić na hostele bardziej komfortowe niż niektóre hotele czy pensjonaty. To co zazwyczaj jest typowe dla hostelu to pokoje wieloosobowe. Jeśli podróżujesz w większej grupie może to być zaletą. Przy wędrówce samotnej lub w 2-3 osoby najprawdopodobniej będziesz nocować z przypadkowymi osobami. I tu znowu w grę wchodzą osobiste preferencje. Jedni lubią ten sposób nawiązywania znajomości, inni cenią sobie prywatność. Wybór pozostawiam Twojej ocenie.
Namiot
Jedną z najtańszych form nocowania jest spanie w namiocie. Oprócz znacznego obniżenia kosztów, namiot pozwala na bliższy kontakt z przyrodą oraz możliwość nocowania bez względu na wielkość grupy.
Noclegi na dziko
W niektórych krajach, takich jak Szwecja, Norwegia czy Finlandia, namioty można rozstawiać niemal wszędzie. Nie jest się tam ograniczonym tylko do kampingów czy pól namiotowych. To ogromna przewaga tego sposobu wypoczynku nad jakimkolwiek hotelem. Widzisz piękne miejsce to stajesz i nocujesz w nim ciesząc się widokami do woli! Przy otwartości na naturę i gotowości do pokonywania niewygód, włóczęga z namiotem jest wspaniałą forma turystki.
Planując takie noclegi, zorientuj się zawsze czy w wybranym kraju jest to legalne i bezpieczne. Poniżej znajdziesz zestawienie formalnej możliwości spania w namiocie poza kempingami, polami namiotowymi i prywatnymi kwaterami w poszczególnych krajach Europy:
Kraj | Namiot na dziko | Uwagi |
Albania | Wolno | |
Andora | Nie wolno | |
Anglia | Nie wolno | |
Austria | Nie wolno | |
Belgia | Nie wolno | |
Białoruś | Brak zakazu | Należy sprawdzić lokalne ograniczenia |
Bośnia i Hercegowina | Wolno | Uwaga na pozostałości po polach minowych |
Bułgaria | Brak zakazu | Niespójne przepisy |
Chorwacja | Nie wolno | |
Cypr | Wolno | |
Czarnogóra | Nie wolno | Niespójne przepisy |
Czechy | Nie wolno | |
Dania | Nie wolno | |
Estonia | Wolno | Tam gdzie nie jest to zabronione |
Finlandia | Wolno | 150 m od zabudowań, na nieuprawnej ziemi, 2 dni |
Francja | Nie wolno | |
Grecja | Nie wolno | |
Hiszpania | Wolno | Należy sprawdzić lokalne ograniczenia |
Holandia | Nie wolno | |
Irlandia | Nie wolno | |
Islandia | Wolno | Tam gdzie nie jest to zabronione |
Kosowo | Wolno | |
Lichtenstein | Brak danych | |
Litwa | Wolno | Tam gdzie nie jest to zabronione |
Luksemburg | Nie wolno | |
Łotwa | Wolno | Tam gdzie nie jest to zabronione |
Macedonia | Nie wolno | |
Malta | Nie wolno | |
Mołdawia | Wolno | |
Niemcy | Nie wolno | |
Norwegia | Wolno | 150 m od zabudowań, na nieuprawnej ziemi, 2 dni |
Polska | Nie wolno | Można uyskać zgodę np. od nadleśnictwa |
Portugalia | Nie wolno | |
Rosja | Brak zakazu | Należy sprawdzić lokalne ograniczenia |
Rumunia | Nie wolno | Zakaz jest martwy, nikt go nie egzekwuje. |
Serbia | Brak zakazu | Niespójne przepisy |
Słowacja | Brak zakazu | Nie wolno w lasach i parkach narodowych |
Słowenia | Nie wolno | |
Szkocja | Wolno | 100 m od drogi |
Szwajcaria | Nie wolno | |
Szwecja | Wolno | 150 m od zabudowań, na nieuprawnej ziemi, 2 dni |
Turcja | Wolno | |
Ukraina | Brak zakazu | Należy sprawdzić lokalne ograniczenia |
Walia | Nie wolno | |
Węgry | Nie wolno | |
Włochy | Nie wolno |
Noclegi na kempingu
Nocleg w namiocie nie musi oznaczać braku komfortu. Korzystając z kempingów będziesz mieć dostęp do niezbędnej infrastruktury, takiej jak punkty ładowania elektroniki, sanitariaty, prysznice czy miejsce do przygotowania i zjedzenia posiłków. Bardziej ekskluzywne kempingi oferują mieszkańcom sklepy, restauracje, baseny czy organizowaną rozrywkę taką jak dyskoteki czy animacje dla najmłodszych. Wybór wielkości i rodzaju kempingu zależy od twoich preferencji. Aby wyszukać konkretną lokalizację kempingu, skorzystaj z internetu lub przewodników po kampingach dostępnych w punktach informacji turystycznej.

Przygotowując się do takiej formy turystyki motocyklowej musisz zgromadzić nieco niezbędnego sprzętu i przygotować do tej formy noclegu. Będziesz potrzebować co najmniej:
- Namiotu
- Posłania czyli karimaty, maty samopompującej lub materaca dmuchanego
- Śpiwora
- Kilku podstawowych akcesoriów kempingowych takich jak np. latarka, butelka na wodę itp.
- Kuchenki i zestawu naczyń turystycznych
- W przypadku nocowania „na dziko” czyli poza kempingami i polami namiotowymi lista niezbędnego wyposażenia nieco się wydłuży, głownie o akcesoria do zapewnienia higieny oraz ładowania elektroniki (o ile jej potrzebujesz).
Więcej o tym przeczytasz niebawem w odcinku poświęconym sprzętowi turystycznemu!
Już na etapie planowania wyjazdu musisz sprawdzić czy ten dodatkowy bagaż da się zapakować na motocykl. Problemy mogą pojawić się zwłaszcza w przypadku motocykli bez bocznych kufrów i w przypadku jazdy w dwie osoby. Gdy jest za ciasno z pomocą przychodzą oczywiście nowoczesne technologie – dzisiejszy sprzęt turystyczny potrafi być bardzo lekki i mały po spakowaniu. Niestety te najlżejsze modele zazwyczaj jednocześnie najdroższe. Coś za coś…
Zgromadzony sprzęt wypróbuj przed wyjazdem. Rozstawiając choćby pod domem, sprawdź czy wiesz jak rozbić swój namiot, sprawdź czy jest kompletny i sprawny. Skontroluj czy materac jest szczelny. Wypróbuj kuchenkę, policz czy wystarczy Ci paliwa do niej. Unikniesz w ten sposób stresu przy rozbijaniu obozu w niekorzystnych warunkach np. po ciemku lub w deszczu.
Noclegi – inne możliwości
Poza wymienionymi sposobami nocowania z pewnością wyszukasz inne, takie jak np. couchsurfing czy noclegi w szkołach, domach zakonnych i rekolekcyjnych. Nie opisuję tutaj moich doświadczeń, gdyż każde z nich było na tyle jednostkowe i indywidualne że ciężko Ci będzie mieć z nich jakiś pożytek. Ważne jednak, aby być otwartym na różne możliwości i nie bać się nowości zachowując przy tym zdrowy rozsądek oraz korzystając z wiedzy o zwiedzanym regionie i jego specyfice.
Noclegi – kilka porad praktycznych
- Zanim pójdziesz spać – zawsze zadbaj o bezpieczeństwo motocykla. Zabezpiecz go zarówno przed kradzieżą czy uszkodzeniem jak i zwykłą wywrotką na miękkim gruncie. Jeśli jest taka możliwość wybieraj noclegi z garażem albo zamykanym parkingiem.
- Parkując motocykl na noc zastanów się czy rano dasz radę samodzielnie z wybranego miejsca wyjechać, zwłaszcza gdy w nocy spadnie deszcz.
- W czasie pobytu chroń dokumenty, pieniądze i kluczyki. Jeśli w pokoju hotelowym jest sejf, użyj go gdy wychodzisz.
- Nawet jeśli rozbijanie namiotu na dziko jest dozwolone nie musi dotyczyć to parkowania motocykla. Upewnij się że może on zostać tam gdzie nocujesz.
- Zwróć uwagę na składniki kosztu noclegu na kempingu. Zazwyczaj bardziej opłaca się postawić jeden duży namiot niż dwa małe. Zobacz czy możesz zrezygnować z niektórych domyślnie doliczanych opłat (np. za podłączenie prądu)
Przydatne linki
Wyszukiwarki kempingów w Europie:
Podsumowanie
W praktyce, jadąc przez świat, często będziesz stosować wymiennie różne sposoby nocowania. Po kilku dniach jazdy w deszczu z przyjemnością wysuszysz się w hotelu (nawet tym nieco droższym). Czasem zatrzymasz u znajomych lub rodziny a jeszcze kiedy indziej rozbijesz namiot w ciszy nad fiordem lub jeziorem. Po samotnej podróży możesz mieć chęć na pogadanie z ludźmi więc zatrzymasz się w hostelu. I na tym też polega piękno turystyki motocyklowej!
Cel i ludzie < Planowanie trasy < Noclegi > Pakowanie >Sprzęt